Po 13 rokoch strávených v jednom zamestnaní si Lukáš povedal, že by rád skúsil niečo nové. Tam sa z radového pracovníka dopracoval až na manažérsku pozíciu a mal na starosti digitálne projekty firmy KFC. „S programátormi som úzko spolupracoval dlhšiu dobu. Keď som kvôli zdravotným komplikáciám nemohol pracovať, rozhodol som sa pre zmenu,“ hovorí Lukáš Kubec, ktorý absolvoval programovací bootcamp Green Fox Academy a teraz pracuje ako front-end vývojár v spoločnosti Mibcon.
Lukáš ešte v mladom veku nastúpil do prevádzky rýchleho občerstvenia KFC a prácu dlho nemenil. „Počas toho som prešiel mnohými pozíciami,“ vysvetľuje. Stal sa tak ukážkovým príkladom, že keď má niekto potenciál, chuť pracovať, a to aj na sebe, môže preraziť a uspieť.
„Bola to skvelá skúsenosť,“ hovorí Lukáš a pokračuje: „Mal som možnosť viesť tímy ľudí. Staral som sa tiež o časť biznisu, podieľal som sa na najrôznejších projektoch alebo som ich sám viedol. Vďaka tomu som získal prax, skúsenosti a znalosti z mnohých odborov.“ Postupne sa Lukáš v rámci KFC dostával stále bližšie a bližšie k tomu, čo ho zaujímalo od detstva. Tým boli technológie. „V posledných rokoch som spolupracoval na projektoch, ktoré s nimi nejako súviseli a sledoval som tak zblízka, kam sa odbor IT posúva.“
K počítačom mal vždy blízko. „Boli súčasťou môjho života od skorého veku. Asi v 15 rokoch som v knižnici narazil na už vtedy starú knižku o PHP a Javascripte, ktorú som si požičal,“ spomína a pokračuje: „S ňou som vtedy napísal svoj prvý web a vytvoril pár menších vlastných projektov.“
Nádejný IT-čkár postupne začal uvažovať o zmene profesie. „Už dlhší čas sa mi v hlave hromadili myšlienky naštartovať kariéru v IT,” pripúšťa Lukáš a dodáva: „Keď som mal na začiatku roku 2021 náhle zdravotné komplikácie a nemohol som nejaký čas pracovať, začal som hľadať na internete a narazil som na bootcamp Green Fox Academy.“
Myšlienka, že by sa mohol stať programátorom, sa mu zapáčila. „O danú oblasť som sa sám zaujímal a navyše som bol niekoľko rokov v kontakte s viacerými kódermi. Či už pri svojej práci v e-commerce, alebo v rámci interných projektov,“ vysvetľuje. „Chcel som sa po toľkých rokoch v jednej firme posunúť zase ďalej. Kurz junior programátora bol v podstate prirodzenou voľbou a vývojom.“
Lukáš pred začiatkom kurzu nebol žiadny začiatočník. „Mal som základný prehľad, poznal som terminológiu aj technológie, takže úvod pre mňa bol o niečo jednoduchší,“ poznamenáva. Vďaka tomu mal oveľa väčšie nároky a očakávania ako pre väčšinu jeho spolužiakov.
„Chcel som sa intenzívne venovať programovaniu a nabrať znalosti, a to nielen teoretické, ale aj praktické, aby som bol pripravený na prácu vývojárov.“
Lukáš je muž činu a žiadne výzvy sa hneď tak nezľakne, aj preto sa pustil do super intenzívneho kurzu pre junior programátorov. „Išiel som do neho práve kvôli času, rýchlosti a tej intenzite,“ vyhlasuje a ďalej rozvádza: „Vyhovovalo mi sa pár mesiacov intenzívne venovať téme, nabrať znalosti a potom rovno do praxe. Vďaka tomu, že moja predchádzajúca práca nebola od programovania zase až tak úplne vzdialená, pred niekoľkými rokmi som sa aj sám učil a mal som vlastný menší projekt, tak som si zároveň svoje znalosti osviežil.“
Bootcamp si Lukáš pochvaľuje, pretože okrem znalostí mu dal aj ešte niečo naviac. „Zoznámil som sa s podobne naladenými ľuďmi, s ktorými som stále v kontakte,“ teší ho, že študijná partia stále drží pri sebe. A posledným, asi najdôležitejším prínosom, bola práca. Po dokončení bootcampu nastúpil do spoločnosti Mibcon na pozíciu front-end react vývojár.
„Aktuálne pracujem na projekte a v technológii, ktorá ma veľmi zaujíma aj osobne,“ opisuje Lukáš a nové pôsobisko si pochvaľuje: „Mám možnosť pracovať s ľuďmi, ktorí majú mnohoročnú prax a oveľa väčšie skúsenosti, než mám ja. Navyše som vo firme, ktorej vnútorná kultúra a nastavenia sú mi blízke a vyhovujú mi, za čo som vďačný.“
Nadšencov kníh, filmov aj moderných technológií práca baví. „Navyše sa vo voľnom čase venujem vlastným nápadom a projektom,“ uzatvára spokojne Lukáš s tým, že zmena a stávka na programovanie mu vyšla na 100 %.
4 inšpiratívne ženy, ktorým sa podarilo naštartovať úspešnú kariéru v IT
Pandémia ho priviedla do IT. Z osobného trénera je dnes úspešný programátor
5 najväčších mýtov o low-code, ktorým možnosť veríš aj ty
Odišla z HR a vďaka kurzu si plní svoj sen na pozícii programátorky v prestížnej firme
Spoznaj Katarinu, ktorá vedie programátorov na ceste za ich kariérou
Dievčatá, nebojte sa programovania, je skvelé, hovorí mentorka Amy
Najlepšie platené pracovné miesta na Slovensku: IT sektor vedie
Spoznaj naše kurzy junior programátora
Veľakrát to začína nenápadne. Úbytok energie, do všetkého sa musíte hrozne nútiť a predstava ďalšieho pracovného dňa vás úplne deptá. Nedeľa nie je dňom odpočinku ale depresie, pretože po nej nasleduje pondelok. Ak takéto pocity poznáte, je na čase premýšľať o zmene profesie. Reštart kariéry nie je ničím neobvyklým a môže vám pomôcť.
Ako rastie trh low-codu, tak rastie aj chaos okolo neho. Mnohí majú, čo sa týka tohto fenoménu a jeho potenciálu pochybnosti, takže je ľahké uveriť všeobecným mýtom, ktoré sa okolo neho šíria. Práve preto sme dali dokopy 5 najväčších omylov, ktoré si ľudia spájajú s platformou low-code. Zisti, odkiaľ sa vzali a čo za nimi stojí.
Práca programátora je lukratívna, láka stále viac ľudí a aj čerstvých maturantov. Kľúčová otázka, ktorú si väčšina zo záujemcov o tento odbor kladie je, ako a kde získať potrebné znalosti a zručnosti. Bude lepšia tradičná vysoká škola alebo bootcamp, v ktorom štúdium trvá oveľa kratšie? Oba varianty majú mnoho výhod a tie hlavné, ktoré ti pomôžu rozhodnúť sa, nájdeš v tomto porovnaní.