Pre mnohých z nás je IT atraktívnym, no zároveň trochu odstrašujúcim sektorom. Rozmýšľal/a si ale niekedy nad tým, či je možné začať kariéru v IT bez nutnosti písať kód? Veci sa menia a to, čo bolo kedysi možné len pre skúsených programátorov, sa stáva otvoreným pre každého. No-code programovanie poháňa novú digitálnu transformáciu firiem a môže byť dôvodom, prečo začneš kariéru v IT.
No-code programovanie umožňuje vývojárom vytvárať softvér (alebo aspoň jeho časť) bez napísania jediného riadku kódu. Je to možné cez špeciálne nástroje, označované ako no-code platformy, ktoré obsahujú preddefinované bloky kódu/šablóny. Tieto bloky v sebe nesú informáciu pre počítač, čo a ako má vykonať. Programátor tento blok kódu neupravuje, len ho využíva pre potreby svojej aplikácie. V praxi len zvolí, ktoré bloky a kde chce využiť.
Používa pritom len grafické prostredie a funkciu drag-and-drop (potiahni a pusť). Textová úprava kódu ako pri tradičnom programovaní v no-code neprebieha. Jednoduchý príklad využitia no-code programovania je pri budovaní webových stránok.
Napríklad, namiesto programovania tlačidla pre nákup mobilu v eshope, ti no-code platformy umožnia nájsť kód tlačidla v databáze a potiahnutím ho pridať na tvoju stránku.
Hlavná výhoda no-code spočíva v tom, že umožňuje ľuďom, ktorí by sa inak k programovaniu nedostali, tvoriť softvér. Možnosť využívať preddefinované šablóny namiesto písania kódu otvára veľké množstvo možností pre firmy aj jednotlivcov.
Firmám totiž no-code pomáha riešiť nedostatok kvalifikovaných programátorov na pracovnom trhu. Spoločnosti môžu zrýchliť nábor nových vývojárov práve cez no-code platformy alebo preniesť časť vývoja do menej náročného no-code prostredia.
To zároveň umožňuje mnohým ľuďom vstúpiť do atraktívneho IT sektora bez toho, aby museli mať pokročilé znalosti kódu. No-code pritom nemusí byť pre nich zároveň konečnou stanicou v IT. Ide skôr o vstupnú bránu, ktorá postupne umožňuje prejsť k pokročilejšiemu programovaniu.
Vedel si, že podľa Gartner LCAP Report 2021 budú firmy do roku 2025 využívať no-code alebo low-code pri vývoji 70 % nových aplikácií. To je nárast z menej ako 25 % v roku 2020.
Budúcnosť IT a no-code vývoja je teda veľmi atraktívna a ich popularita rýchlo rastie. Ak si teda vyberáš kariéru práve teraz, kombinácia IT a no-code ti otvorí veľa možností.
Použitie výrazov no-code a low-code programovania sa často zamieňa, existujú však pri nich rozdiely. Low-code je komplexnejšia metóda v porovnaní s no-code. Low-code ponúka širšie možnosti prispôsobenia kódu, ale tiež si vyžaduje aspoň základné znalosti tradičného programovania na doladenie a dokončenie vývoja.
Zatiaľ čo pri no-code programovaní vývojár nepíše žiadny doplňujúci kód, v low-code áno. A zároveň, zatiaľ čo pri tradičnom programovaní nie je bežné využívanie grafického editora s „drag-and-drop“ funkciou, využíva sa pri low-code.
No-code neslúži len ako vstupná brána do IT pre začiatočníkov, ale ponúka programátorom aj spoločnostiam niekoľko ďalších výhod:
No-code je síce rastúcim trendom v oblasti programovania, nie je to však univerzálne riešenie na všetko. Preto je dôležité pochopiť hlavné obmedzenia no-code vývoja:
Preddefinované bloky môžu byť príliš obmedzujúce - keďže programátori v no-code nepíšu kód, sú plne závislí od platformy, ktorú používajú. Takže skôr či neskôr sa vývojár môže dostať k bodu, v ktorom nebudete môcť robiť to, čo by bolo možné s tradičným programovaním.
Vlastníctvo kódu a nižšia kontrola - pri no-code programovaní je zároveň nevyhnutné dôverovať vývojovej platforme, pokiaľ ide o bezpečnosť alebo kvalitu služieb. Programátor totiž nevlastní daný blok kódu, ani si ho nevie prispôsobiť. Avšak ako rastie konkurencia pri no-code platformách, obava z bezpečnosti alebo nedostatku funkcií sa stráca.
Pri konečnom využití no-code programovania je potrebné zohľadniť jeho všetky benefity aj limity. Preto no-code vývoj najviac využijú firmy, ktoré efektivitu kódu a programovania pred možnosťou upravovať a vlastniť samotný kód.
No-code využívajú veľké aj malé firmy predovšetkým na programovanie riešení pre interné systémy. Ide napríklad o prispôsobenie väčších CRM alebo ERP systémov pre potreby firmy. No-code aplikácie môžu pomáhať pri vytváraní databázy klientov, sledovanie metrík pre HR oddelenie (pracovný čas) a pod.
Celkovo sa no-code platformy zameraním orientujú od jednotlivcov (napríklad automatizácia úloh) až po zložitejšie profesionálne použitie (tvorba aplikácií alebo integrovanie viacerých firemných systémov).
K najpopulárnejším nástrojom, ktoré umožňujú no-code vývoj, patria napríklad WordPress (správa webového obsahu), Zapier (automatizácia úloh) alebo Zendesk (služby zákazníkom). Pre profesionálne použitie je jednou z popredných platforiem Salesforce. Tisíce spoločností na celom svete používajú Salesforce CRM a vývojové nástroje, čo z neho robí skvelú príležitosť na začatie kariéry v IT .
Krátka odpoveď je nie. No-code programovanie nie je náhradou tradičného programovania. Ide skôr o doplnenie. Na trhu práca bude vždy núdza o skúsených programátorov, a no-code ich postavenie neohrozuje. Avšak, vývoj bez písania kódu umožňuje nahradiť a zjednodušiť veľa opakujúcich sa úloh. Šetrí tak čas, ktorý programátori môžu venovať zložitejším úlohám a problémom.
A zároveň, no-code otvára novú cestu, ako začať kariéru v IT. Je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie začať s no-code programovaním ako s tradičným programovaním. Kombinácia no-code s tradičným vývojom môže tak firmám a jednotlivcom výrazne pomôcť dosiahnuť svoje ciele.
V súčasnosti existujú stovky platforiem bez kódu, ktoré ponúkajú no-code nástroje pre tvorbu webových stránok, aplikácií alebo zefektívnenie obchodných procesov. Toto množstvo bude v najbližších rokoch rýchlo rásť.
S potrebou, aby vývojári predbehli ponuku, viac aplikácií ponúkne firmám nástroje bez kódu, aby mohli držať krok s rýchlo sa rozvíjajúcim technologickým sektorom. A viac firiem presunie časť vývoja do no-code prostredia.
Pracovné pozície v IT, ako sú konzultanti a analytici riešení, preto ponúkajú atraktívnu kariérnu príležitosť.
Práca dátového inžiniera je ako hra s legom, vraví Barnabáš
4 inšpiratívne ženy, ktorým sa podarilo naštartovať úspešnú kariéru v IT
Bootcamp od Green Foxu vyštudoval popri práci. Dnes je z neho programátor
Pandémia ho priviedla do IT. Z osobného trénera je dnes úspešný programátor
Čínštinu vymenila za programovanie. Vďaka kurzu už za 4 mesiace
Z manažérskej pozície v KFC do IT. Dnes je úspešný programátor
5 najväčších mýtov o low-code, ktorým možnosť veríš aj ty
Spoznaj naše kurzy junior programátora
Informatika ho bavila už na gymnáziu a po skúsenostiach z vysokej školy sa jej rozhodol venovať naplno. „Nechcel som však čakať ďalších päť rokov,” hovorí Michail Richardson. Po jednom semestri si cestu do IT skrátil. Prihlásil sa do kurzu Junior programátora a dnes pracuje ako back-end vývojár pre platformu Microsoft Dynamics 365 v spoločnosti Accenture. A pýši sa aj tým, že je prvým absolventom Green Fox Academy na Slovensku.
Barnabáš Kádár predtým pracoval ako sociológ. Túžba rozvíjať technické zručnosti ho však priviedla k programovaniu. Pustil sa do toho naplno a stal sa z neho dátový inžinier, ktorý teraz sám vyučuje programovanie v Pythone. Čo presne predstavuje práca dátového inžiniera, aké znalosti sú pre ňu potrebné a komu táto profesia sadne najviac?
Zrodenie je náročný proces a byť pri ňom vyžaduje veľkú dávku odvahy, empatie a sily. Našťastie Katarina Grujičić má všetkého na rozdávanie. Táto mladá psychologička stála pri rodičoch, ktorí túžili po potomkovi, a teraz pomáha študentom na ich ceste stať sa junior programátormi. „Keď sa všetko podarí, je to pocit naplnenia,” hovorí. Možno čoskoro bude na svete okrem niekoľkých malých dievčatiek aj nejaká tá aplikácia nesúca jej meno.