Kariérny kompas

Zoznám sa s kariérnymi cestami absolventov kurzov od Green Fox Academy, ktorými sa môžeš vydať aj ty
KVÍZ
michail back-end vyvojar

Čo je Back-end?

V prípade back-endu ide o vývoj kódu na strane servera (tzv. všetko, čo sa deje na strane servera): správa databáz, príjem internetovej komunikácie atď. Je to časť vývoja webovej stránky, kde sa spracúvajú dáta, tj. časť, ktorú nie je vidieť na obrazovke, ale beží na pozadí. Nejaká forma back-endu existuje takmer všade - vo webovej či mobilnej aplikácii. Ale nájdu sa aj výnimky. K nim patrí napríklad kalkulačka v mobile alebo hra, ktorú hrá používateľ sám.

V čom je výzvou?

Back-end slúži mnohým používateľom, takže je nutné mať dobré zabezpečenie správ a zálohovanie dát.

Je presne pre teba, ak...

Nepotrebuješ vykonávať prácu, ktorej výsledky sú viditeľné na obrazovke používateľa ihneď a máš rád abstraktné úlohy.

Príklad z praxe

Vďaka back-endu si schopný/á zaregistrovať sa na sociálnu sieť, prihlásiť sa, vyhľadávať v zozname priateľov, prezerať si ich fotografie a chatovať s nimi. Stojí na pozadí akejkoľvek interakcie, ktorá sa objaví niekomu inému na obrazovke alebo ju urobí niekto iný, a ty ju chceš vidieť alebo k nej pristupovať na inom počítači.

Vedel/a si, že?

V tejto oblasti si uplatníš dobré logické a algoritmické myslenie. 

Aj keď sa často hovorí, že práve back-end developeri sú šikovnejší ako iní programátori, nie je to pravda.

Front-end

A DevOps-os az, aki a webes alkalmazások szervereivel dolgozik, hogy azok megfelelően szolgálják ki a felhasználókat.
jirina servicenow vyvojarka

Čo je ServiceNow/Salesforce?

Táto oblasť vývoja softvéru je o rozširovaní platformy (napr. ServiceNow alebo Salesforce) pomocou vlastných produktov, vrátane integrácie platformy s existujúcimi procesmi a systémami. 

V čom je výzvou?

Potrebuješ poznať komplexný systém. Budeš komunikovať s klientmi, kde sa zídu aj mäkké zručnosti. Tie sú dôležité pre každého softvérového vývojára, ale v tejto špecializácii sú kľúčové. Potrebné je efektívne a správne komunikovať s ostatnými ľuďmi, ktorí sú zapojení do daného projektu.

Je presne pre teba, ak…

Ak ťa bavia obchodné procesy firmy, napr. IT, HR, financie, logistika atď. Ak ťa zaujíma „surový” kód, ale je pre teba tiež dôležité vidieť a rozumieť obchodným procesom firmy, potom je táto oblasť pre teba tou pravou.

Príklad z praxe

HR proces väčšej firmy sa skladá z viacerých krokov - náboru, výberu, školenia atď. Čo sa často rieši v Exceli a ide o veľmi zdĺhavý proces. Vývojár platformy ServiceNow obvykle pracuje na takých projektoch, kde je potrebné individuálne rozšíriť možnosti platformy a integrovať ich do existujúcich systémov spoločnosti.

Vedel/a si, že?

Táto oblasť sa v posledných rokoch rozvíja najdynamickejšie, pričom všetky prognózy odvetvia ukazujú, že tento smer bude určovať vývoj softvérov v nasledujúcom období.

front-end vyvojarka Sára

Čo je Front-End?

Sústredí sa na weby a ich zobrazenie. Nejde o dáta, ale o to, ako weby vyzerajú a fungujú.

V čom je výzvou?

Cieľom front-endu je, aby web vyzeral „cool” a zároveň sa dobre zobrazoval na celej škále zariadení rôznych značiek a v rôznych prehliadačoch. Súčasťou front-endu je aj programovanie, ktoré umožňuje prácu s časťami webu. Ide napríklad o zoom či funkciu „drag and drop”.

Laicky povedané, je to presne tá funkcionalita, na ktorú narazíš napríklad v e-shope s oblečením, keď ukážeš kurzorom na obrázok a fotka alebo detail sa ti zväčší.

Je presne pre teba, ak...

Ak je pre teba dôležité, aby bola tvoja práca viditeľná na prvý pohľad.

Príklad z praxe

Na tvojej obľúbenej sociálnej sieti prichádzajú dáta z back-endu, aby si sa mohol/la pozrieť, aké fotografie máš v galérii. Avšak, ako sa zobrazia a to, ako ich môžeš posúvať pomocou šípok, je už práca front-endu.

Vedel/a si, že?

Aby si sa mohol stať front-end developerom/kou, nemusíš byť grafik/čka a nemusíš mať ani vyvinutý extra cit pre estetiku. Tieto umelecké veci má totiž obvykle na starosti UX dizajnér (každá spoločnosť to však má nastavené trochu inak). Pokiaľ však máš umelecké cítenie, určite ich využiješ. 

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že táto oblasť je jednoduchšia ako back-end, rozhodne to tak nie je!

Richard full-stack vyvojar


Čo je Full-Stack?

Full-stack je mix back-endu a front-endu. Obvykle sa mu venuje programátor, ktorý v hĺbke duše preferuje jednu oblasť, ale vďaka svojim znalostiam si poradí s oboma. A tiež vie, čo obidva „endy” vyžadujú. V projektových tímoch takýto človek často robí prostredníka medzi back-endistami a front-endistami. 

V čom je výzvou?

Musíš mať prehľad v obidvoch oblastiach (back-end a  front-end) a je potrebné poznať celý proces vývoja. 


Je presne pre teba, ak...

Ak ťa zaujímajú obidve oblasti a nechceš sa zamerať iba na jednu. A tiež v prípade, ak chceš riešiť komplexné procesy a vidieť do celej webovej aplikácie a nie iba do určitej technickej oblasti.

Príklad z praxe

Full-stack je typický skôr pre malé firmy s malým počtom vývojárov. Zároveň je toto zameranie skvelé, ak chceš pracovať na tvorbe malých webov ako freelancer. V prípade väčších projektov počítaj s pozíciou spojky, kde uplatníš svoje full-stack znalosti.

Vedel/a si, že?

Táto oblasti i pomenovanie je v poslednej dobe veľmi populárne.

Aj keď sa staneš full-stack developerom, vždy sa ti bude jeden z „endov” páčiť viac.

Trendom súčasnosti je posun back-endu a front-endu smerom k full-stacku.

Still can't decide which path to choose?

Download our Career Compass that can provide you with the most important information about the career paths available to you after finishing our Junior Developer Course at any time!

Zisti, aká technológia je vhodná pre teba

Loading...