Chceš naštartovať svoju kariéru v IT, ale nevieš, ktorá technológia by ti sedela najlepšie? Možno práve low-code bude niečo, čo ťa zaujme. A práve preto sme dali dokopy 5 dôvodov, ktoré ti napovedia, či je táto technológia niečo pre teba.
Čo to vlastne ten low-code je? Pri platforme low-code ide o vytváranie nového produktu založeného na už existujúcej platforme. To znamená, že nebudeš začínať úplne od nuly. Základ prispôsobíš vlastným požiadavkám a integruješ externé systémy.
Tento spôsob programovania pomáha firmám ušetriť nielen čas a peniaze, ale taktiež zvyšuje rýchlosť kódovania a často aj kvalitu samotného kódu. Navyše, programátori sa pri ňom môžu zamerať na kreatívnu časť a nemusia sa zaoberať opakujúcimi sa úlohami. Pre firmy to znamená nielen úsporu času, ale aj peňazí. A čo je dôležité, podľa prieskumu Forrester Research sa veľkosť trhu s low-code čoskoro zdvojnásobí a do roku 2024 dosiahne 14 miliárd dolárov.
Keby sme prirovnali pojmy low-code k vareniu, môžeme si napríklad predstaviť prípravu bolonskej omáčky na špagety: v prípade low-code prístupu kúpime už hotovú omáčku, ktorú doma zohrejeme, pridáme uvarené cestoviny a môžeme rovno servírovať. Pro-code je naopak spôsob, ako si omáčku pripraviť od úplných základov.
Znie to dobre? Chceš sa uistiť, že je táto oblasť pre teba tá pravá? Podľa týchto signálov poznáš, že to klapne!
Low-code výrazne znižuje čas strávený bežnými krokmi manuálneho kódovania, čo znamená, že programátori sa môžu viac sústrediť na riešenie obchodných problémov a poskytovať rýchlejšie a lepšie riešenie. Dozvedia sa tak viac o projektoch aj užívateľských stránkach a získajú obchodné znalosti. Vďaka tomu bude ich práca pre podnikanie prínosnejšia.
Low-code podporuje kreatívne myslenie, pretože vývojári, používatelia a zákazníci spolu úzko spolupracujú. Programátori získajú lepší prehľad o podnikaní a navyše pri práci s inými oddeleniami môžu využiť a prípadne si zlepšiť svoje mäkké zručnosti. Vďaka tomu môžu stúpať na kariérnom rebríčku a získať vyššiu pozíciu. Ak sa tešíš na budovanie vzťahov, získavanie znalostí z obchodných oblastí (financií, logistiky, predaja atď.), nie je ti cudzia empatia a zvládaš zmeny, gratulujeme ti. Všetky tieto schopnosti totiž patria do zoznamu kľúčových zručností potrebných pre úspešných IT lídrov. Ak ich máš, žiarivá budúcnosť v IT ťa neminie!
Platformy low-code poskytujú nízkorizikový a nákladovo efektívny spôsob, ako vyskúšať nové nápady. Programátori ich môžu použiť aj na vytváranie prototypov a produktových MVP (minimum viable product – minimálne životaschopných produktov). Flexibilita a rýchlosť spojená s vývojom low-code skracuje dobu uvedenia na trh, čo umožňuje vývojárom rýchlo získať spätnú väzbu od zákazníkov.
Samozrejme, že technické zručnosti, kritické myslenie a analytické schopnosti sú dôležité aj v práci low-code vývojárov, ale ich každodenný život nie je iba o programovaní. Je to skôr o pochopení a riešení obchodných problémov, o konzultáciách s profesionálmi a klientmi, o projektovom manažmente a tímovej práci. Avšak to neznamená, že by programovanie nebolo súčasťou tvojej práce. Aj v rámci low-code na teba čakajú veľmi rôznorodé úlohy.
Experti predpokladajú, že trh s low-code do roku 2030 dosiahne 187 miliárd dolárov, pričom v roku 2019 bol „len“ 10,3 miliardy. Znie to skoro až neuveriteľne, však? Táto oblasť sa v posledných rokoch dynamicky rozvíja a všetky prognózy ukazujú, že práve týmto smerom sa bude uberať vývoj softvéru v budúcnosti.
Ale už teraz na trhu práce rastie dopyt po vývojároch a konzultantoch, ktorí sa špecializujú na low-code. Pre firmy je však ťažké niekoho takého nájsť, pretože ide o pomerne mladé odvetvie. Pokiaľ sa teda zaujímaš o firemné obchodné procesy (napr. IT, HR, financie, logistika) a je pre teba dôležité okrem „surového“ kódu vidieť a rozumieť aj obchodným záležitostiam, alebo chceš profesiu s istou budúcnosťou, v ktorej môžeš rýchlo nájsť uplatnenie, tak toto je presne smer, ktorým by si sa mal/a vydať.
V bootcampe Green Fox Academy držíme krok s aktuálnymi trendami. Aj preto sme na situáciu zareagovali a otvárame nové kurzy zamerané na low-code. A to buď platformu ServiceNow alebo Salesforce. Záujemcovia sa v nich naučia základy najnovších technológií a zlepšia si svoje mäkké zručnosti. Skrátka získaš tu všetko, aby si mohol/a odštartovať svoju novú kariéru v IT.
4 inšpiratívne ženy, ktorým sa podarilo naštartovať úspešnú kariéru v IT
Bootcamp od Green Foxu vyštudoval popri práci. Dnes je z neho programátor
Pandémia ho priviedla do IT. Z osobného trénera je dnes úspešný programátor
Čínštinu vymenila za programovanie. Vďaka kurzu už za 4 mesiace
Z manažérskej pozície v KFC do IT. Dnes je úspešný programátor
5 najväčších mýtov o low-code, ktorým možnosť veríš aj ty
Najlepšie platené pracovné miesta na Slovensku: IT sektor vedie
Spoznaj naše kurzy junior programátora
Zmeniť profesiu bolo pre bývalú lektorku angličtiny a manažérku ľudských zdrojov veľkou výzvou. Amanda Lynn Jenys sa v roku 2020 prihlásila do bootcampu Green Fox Academy a naštartovala kariéru v IT. O niekoľko mesiacov neskôr po absolvovaní Večerného/vikendového kurzu už pracovala s najväčšou CRM platformou na svete v prestížnej firme Barclays. Toto je príbeh Amandy Lynn Jenys a jej pohľad na no-code programovanie.
Na univerzite sa naučil zdokonaľovať výrobné procesy. Keď začal pracovať ako priemyselný inžinier, došlo mu, že by mal na svojej kariére začať pracovať ešte viac. „Po večeroch som sám programoval. Keď som sa do toho dostal, uvedomil som si, že by som sa tým chcel živiť,“ hovorí Štěpán Klon. Po absolvovaní bootcampu od Green Fox Academy sa mu jeho prianie splnilo. Dnes pracuje v spoločnosti Konica Minolta IT Solutions na pozícii solution developer .NET.
Predtým, ako sa rozhodol vkročiť do sveta IT, študoval Igor fyziku na vysokej škole a popritom pracoval v laboratóriu. Práve na univerzite sa veľmi často stretával s programovaním a utvrdil sa v tom, že IT je ten správny smer, ktorým by sa chcel v rámci jeho ďalšej kariéry uberať. A tak poslal prihlášku do bootcampu Green Fox Academy, za 4,5 mesiaca absolvoval Super intenzívny kurz Junior programátora a dnes pracuje ako ServiceNow developer pre bratislavskú pobočku Accenture.