Cestu do IT sveta si skrátil, dnes je z neho šikovný junior programátor

Publikovaný:
30.08.2021

Informatika ho bavila už na gymnáziu a po skúsenostiach z vysokej školy sa jej rozhodol venovať naplno. „Nechcel som však čakať ďalších päť rokov a stále bývať u rodičov, preto som začal pracovať a časom sa prihlásil na diaľkové štúdium,” hovorí Michail Richardson. Lenže po jednom semestri si cestu do IT skrátil. Prihlásil sa do IT bootcampu a za pár mesiacov sa z neho stal junior programátor.

Cestu do IT sveta si skrátil, dnes je z neho šikovný junior programátor


Prvé spomienky na počítač má Michail spojené so základnou školou. „Informatiku sme mali už na prvom stupni a zoznamovali sme sa s maľovaním či textovým editorom,” spomína. „Prvý počítač, ktorý sme mali doma, mal Windows 95 a bola na ňom hra Vlak, ktorú som mohol hrávať za odmenu a dosť ma bavila. Potom som dostal vlastný počítač a k nemu rôzne logické hry a cédečka na precvičovanie angličtiny.”

Zo základnej školy prešiel rodák z Trenčína na osemročné gymnázium so zameraním na matematiku a informatiku. Aj keď ho už v tom čase IT bavilo, ďalej sa mu nevenoval. „Po maturite som potreboval vyriešiť svoju finančnú situáciu a nastúpil som preto do práce,” vysvetľuje Michail a dopĺňa: „Nechcel som študovať vysokú školu a zostať bývať u rodičov. Mám totiž ešte dvoch mladších súrodencov.”

Ponúkali kariérny rast, tak som šiel do toho

Už počas gymnázia brigádoval v miestnej reštaurácii ako čašník. „Krátko po maturite ma oslovil kamarát, ktorý pracoval v koktail bare, že hľadajú nových kolegov. Ponúkali aj kariérny rast, tak som sa nechal presvedčiť a začal som pre nich pracovať,” hovorí a dodáva: „Po absolvovaní baristického a neskôr barmanského školenia som sa stal hlavným barmanom. Lenže to bola nočná práca hlavne cez víkendy. Tak som si ku nej hľadal niečo, čo budem môcť robiť aj cez týždeň. Pretože rád šoférujem, začal som rozvážať jedlo.”

Časom však začal byť Michail unavený. „Miešať kokteily ma bavilo, ale chcel som začať robiť niečo bližšie k technike, ktorá ma zaujímala oveľa viac,” uvádza dôvod, ktorý ho viedol k tomu, aby z baru odišiel. Najskôr pracoval v obchode s elektrom a neskôr prešiel do Telekomu. 

„Každá práca s ľuďmi je náročná a nikdy nemôžete vyhovieť všetkým. Boli aj prípady, kedy zákazníci prišli na predajňu nespokojní s reklamáciou. V takýchto chvíľach som bol trpezlivý, ale asertívny. Snažil som sa spolu s nimi nájsť nejaký kompromis, aby odchádzali spokojní,” popisuje špecifiká práce obchodného reprezentanta u telekomunikačnej firmy a dodáva: „Bolo to oveľa iné ako predávať klasický tovar. Predaj telefónov bol len doplnkový sortiment, hlavným produktom bola dvojročná zmluva, pri ktorej boli ľudia často nerozhodní a chceli si ju premyslieť. Práve vtedy som sa ich pýtal, čo presne potrebujú a snažil som sa pre nich nájsť najvhodnejšie riešenie. 

Viac ako manažment ho dostalo IT

V práci pre Telekom videl Michail príležitosť a začal spriadať plány, ako sa dostať na vyššiu pozíciu. Prihlásil sa preto na vysokú školu. Vybral si diaľkové štúdium manažmentu na Fakulte riadenia a informatiky na Žilinskej univerzite. „Dúfal som, že keď získam titul, pomôže mi v kariérnom raste vo firme. Lenže úloha manažéra ma neoslovila,” krčí ramenami a dodáva: „Naopak, informatika ma zaujala oveľa viac. Pripomenula mi, ako veľmi ma bavilo programovanie na gymnáziu. Uvedomil som si, že toto je smer, ktorý sa chcem vydať.” 

Stačil jeden semester a Michail v tom mal jasno. „Vďaka základom programovania sa vo mne opäť prebudila vášeň pre informatiku, ktorú som mal na strednej škole,” popisuje zlomový okamih, kedy sa rozhodol zmeniť svoje profesijné smerovanie. „Nechcel som čakať ďalších päť rokov, kým skončím školu. Začal som tak hľadať vhodný rekvalifikačný kurz, ktorý by mi pomohol dostať sa do IT.”


Skratka do IT

Michail starostlivo „googlil” na internete a porovnával rôzne kurzy programovania. „Niektoré boli na pár hodín, iné pre ľudí, pre ktorých je programovanie skôr záľubou. Pre rekvalifikáciu mi prišiel najvhodnejší bootcamp Green Fox Academy, kde som sa rozhodol pre variant popri práci," vysvetľuje.

„Hľadal som kurz, ktorý ma dostane na takú úroveň, že budem schopný nájsť miesto v IT. Dúfal som, že ma v bootcampe naučia všetko potrebné na to, aby som zvládol naprogramovať jednoduchšiu aplikáciu. Tak som si chcel čiastočne vyskúšať, čo obnáša každodenný život programátora a ako to vyzerá v praxi.”

Prvá dva moduly sa Michail venoval Jave a v projektovej fáze potom jazyku C#, pretože sa viac približuje k programovaniu hier, čo ho láka. „Po pár týždňoch som sa utvrdil v tom, že ma programovanie baví. Takže keď došlo v práci ku zmenám, dal som výpoveď, pustil som sa do kurzu naplno a prestúpil som do Super intenzívneho kurzu,” stojí si za svojou voľbou rodák z Trenčína, ktorý, ako už meno napovedá, má korene v Ázii, ale aj v Británii. 

„Bootcamp predčil moje očakávania. Všetci ľudia sú tu veľmi milí a nápomocní. Obsahová stránka je prepracovaná a forma, ktorou sa učíme, je veľmi efektívna. Kurz si vyžaduje množstvo času, dokonca viac, ako som si myslel. Musím sa sústrediť a systematicky sa pripraviť každý deň, ale je úžasné vidieť výsledky a pokroky, ktoré robím. Za tú námahu to stojí!” 

Cieľ je jasný, stať sa senior programátorom

Ako sa bootcamp blíži ku koncu, Michail začína premýšľať o tom, kam budú jeho kroky pokračovať ďalej. „Chcel by som sa uchytiť a časom sa vypracovať na senior programátora. Veľmi ma baví vývoj hier, takže by som sa chcel uberať týmto smerom,” naznačuje kam možno povedie jeho ďalšia profesijná dráha. Najbližšia jeho cesta, keď bude mať čas, povedie do prírody, kam vyrazí s priateľkou a so psom. A za pár týždňov rovnako možno pôjde na „výlet” s kamarátom do osvedčeného koktail baru na Whiskey Sour.

PREČÍTAJ SI AJ ĎALŠIE ČLÁNKY: 

Odišla z HR a vďaka kurzu si plní svoj sen na pozícii programátorky v prestížnej firme

Pavel sa vzdal architektúry a za 4 mesiace sa rekvalifikoval do IT sveta

Spoznaj Katarinu, ktorá vedie programátorov na ceste za ich kariérou

Už 20 absolventov bootcampu naštartovalo svoju novú kariéru v Accenture

Dievčatá, nebojte sa programovania, je skvelé, hovorí mentorka Amy

Po absolvovaní kurzu Martin okamžite získal zaujímavú prácu v IT

Markéta dostala miesto junior programátorky hneď po ukončení štúdií 

Najlepšie platené pracovné miesta na Slovensku: IT sektor vedie

-AŠ, VB-


Staň sa aj ty programátorom/kou!

Spoznaj naše junior programovacie kurzy:

Mám záujem

Čítal by si ďalej?