Najprv deväť a teraz jedenásť! Dohromady už dvadsať absolventov rekvalifikačného kurzu Junior programátora našlo uplatnenie v prestížnej spoločnosti Accenture. „Získali sme silného a hlavne empatického zamestnávateľa, ktorý sa o svojich ľudí stará. Rozvíja ich potenciál a je ochotný počúvať,” vymenováva prednosti firmy Barbora Wachtlová, prevádzková riaditeľka Green Fox Academy a dopĺňa: „Tí, čo tam nastúpili alebo ešte len nastúpia, sa môžu tešiť z nadštandardného platu a benefitov.”
Doposiaľ vždy fungovalo pravidlo, že v každej triede sa objavil jeden zamestnávateľ, ktorý dominoval a prijal viac absolventov. Pritom išlo stále o zaujímavé mená a projekty, či už to bol Rohlík.cz alebo Artinii. Na jar 2020 sa objavil ďalší. Nebol ním nikto iný než líder v oblasti poradenstva, spoločnosť Accenture. „Krátko predtým sme spolupracovali s ich pobočkou na projekte Codegirlz v Maďarsku, ktorého cieľom bolo pripraviť dievčatá a ženy na prácu programátoriek tak, aby mohli nastúpiť práve do ich firmy,” spomína na to, ako to celé začalo Bára a pokračuje v rozprávaní: „Vďaka tomu sa nám podarilo prepojiť s nimi aj českú pobočku.”
Na prvom Tech Talent Speed Date zástupcovia spoločnosti Accenture dorazili v menšom počte. „Obsadili jeden stôl a porozprávali sa so siedmimi študentmi, ktorí práve končili rekvalifikáciu,” usmieva sa Bára a dodáva: „Na druhý termín, ktorý bol o týždeň neskôr, už dorazili zástupcovia z troch oddelení a mali tri stoly.” Výsledkom bolo, že u nich našlo prácu hneď deväť absolventov bootcampu. Od tejto chvíle beží spolupráca naplno. Dôkazom je aj skutočnosť, že aktuálne prijali ďalších jedenásť ľudí a toto číslo nemusí byť konečné.
Pritom táto svetoznáma firma nemala žiadne prísne kritériá ani požiadavky na uchádzačov. „Spočiatku chceli, aby absolventi, ktorí k nim nastúpia, hovorili plynule česky. Nemuseli byť rodení ‚native speakeri’, ale želali si, aby sa v kolektíve dohovorili,” poznamenáva prevádzková riaditeľka Green Fox Academy a pokračuje: „Počas pandémie však od tohto želania ustúpili a začali prijímať aj cudzincov. Rozhodujúcou bola pre nich vždy osobnosť konkrétneho študenta, jeho zručnosti a tiež to, či sa stretnú ich predstavy o spolupráci.”
Dvadsiatka absolventov si môže gratulovať k skvelému štartu v novom odbore u prestížneho zamestnávateľa. Avšak v tomto prípade nejde len o finančné ohodnotenie a bohaté benefity. „Accenture sa o svojich zamestnancov naozaj stará a stojí za nimi. Ukázalo sa to pred rokom, keď k nim naši absolventi nastupovali na začiatku marca a o 10 dní neskôr začal prvý lockdown,” spomína na jar minulého roka Bára a dopĺňa: „Zatiaľ čo väčšina ostatných firiem začala prepúšťať a prví odchádzali ľudia v skúšobnej dobe, firma Accenture to neurobila. Aj keď prišla o niektoré projekty, na ktorých sa naši junior programátori mali podieľať, nechala si ich. Dostali za úlohu vzdelávať sa z portfólia kurzov, ktoré táto firma sama ponúka. Skrátka ide o spoločnosť, ktorá sa svojim zamestnancom snaží vždy vyjsť v ústrety.”
Aj podľa záujmov a predstáv sa absolventi rozdelili do rôznych projektov. Práve preto ich nestretnete na jednom mieste. Pracujú v odlišných tímoch a tiež na viacerých pobočkách. Väčšina však našla uplatnenie v tej na pražskom Chodově. „Sú tu oddelenia Security, Technology, Salesforce a Services,” vysvetľuje Barbora Wachtlová a dodáva: „V pobočke v Holešoviciach, kam 1. apríla nastúpil jeden z našich absolventov a pravdepodobne k nemu pribudne ešte niekto další, je ešte tím venujúci sa kybernetickej bezpečnosti.”
Aj keď je Accenture skutočný gigant, firemná kultúra tomu nezodpovedá a je úplne iná ako v bežných korporátoch. Nováčikovia si preto nemohli vybrať lepšie. To potvrdzuje aj Bára: „Komunikácia s nimi je skvelá. Nie je to ako klasický korporát, kde rozhodovacie procesy trvajú dlhé týždne a často ľavá ruka nevie, čo robí prvá. Je to moderná a pružná firma.”
Príklady príbehov konkrétnych absolventov, ktorí práve v tejto spoločnosti odštartovali novú životnú a kariérnu etapu:
Autor: AŠ, VB
Spoznaj naše kurzy junior programátora
Radi bilancujete? My áno. A práve preto sme ku koncu roka dali dokopy 8 pozitívnych vecí, na ktoré sme za tento rok najviac hrdí. Bez vás a aj bez nášho tímu zelených líšiek by sa nám ich nikdy nepodarilo uskutočniť. Za to patrí všetkým veľké ďakujem!
Na univerzite sa naučil zdokonaľovať výrobné procesy. Keď začal pracovať ako priemyselný inžinier, došlo mu, že by mal na svojej kariére začať pracovať ešte viac. „Po večeroch som sám programoval. Keď som sa do toho dostal, uvedomil som si, že by som sa tým chcel živiť,“ hovorí Štěpán Klon. Po absolvovaní bootcampu od Green Fox Academy sa mu jeho prianie splnilo. Dnes pracuje v spoločnosti Konica Minolta IT Solutions na pozícii solution developer .NET.
Celé hodiny trávil Pavel Dorničák pri počítači a vytváral 3D projekty budov. Od domu, cez bar s relaxačnou zónou až po knižnicu inšpirovanú slávnym románom Umberta Eca. Lenže nakoniec narazil na problém. „Zistil som, že to nie je o návrhoch, ale o množstve povolení, ktoré musíte vybaviť,” sťažuje sa. To bol dôvod, prečo dal zbohom architektúre a absolvoval rekvalifikačný kurz programovania v Green Fox Academy. Okamžite po jeho dokončení získal prácu ako junior programátor v prestížnej firme Accenture, kde môže naplno ukázať svoju kreativitu.