Máš už jasno v tom, že sa chceš stať programátorom, ale váhaš nad konkrétnou špecializáciou? Vybrať tú správnu nie je vôbec jednoduché, pretože ich existuje niekoľko desiatok. Rozlišujú sa podľa programovacích jazykov, technológií a skúseností. Na to, aby si sa vydal/a správnym smerom, ti pomôže nasledujúci kvíz a pár tipov.
Už dávno neplatí iba delenie na back-end a front-end. K hlavným smerom sa pridal aj full-stack a do popredia sa veľmi výrazne dostávajú aj zamerania na platformy Salesforce a ServiceNow. Netušíš, v čom je rozdiel? Potom bude lepšie začať od samého začiatku. Existujú tri základné cesty, ktoré sa líšia v tom, ako veľmi budeš pri svojej práci vytvárať svoj vlastný kód.
No-code programovanie v podstate nemá s klasickým kódovaním, ako si ho predstavuješ, nič spoločné. Ide o vytváranie aplikácií pomocou grafického rozhrania, a preto láka hlavne neprogramátorov.
Naopak, o niečo zložitejšie low-code programovanie zažíva v poslednej dobe doslova boom. Obľubujú ho firmy aj programátori. Výhodou je, že pracuješ s už vytvorenou platformou a tú si prispôsobuješ svojim potrebám. Teda, keď to veľmi zjednodušíme, tak nemusíš programovať úplne všetko. Ušetríš si tak hodiny vyčerpávajúcej práce a získaný čas môžeš venovať vymýšľaniu a tvorbe špeciálnych prvkov.
Ak ťa nebavia nudné a rutinné úlohy, no obľubuješ také tie „bonbóniky“, potom je tento smer pre teba ten pravý. Navyše tu uplatníš aj svoje ďalšie znalosti, obzvlášť tie z oblasti HR, obchodu či logistiky. Medzi aktuálne najžiadanejšie špecializácie v tomto smere patrí Salesforce a ServiceNow.
Ak si vravíš, že nechceš pracovať s niečím, čo už niekto vymyslel, ale naopak začať od úplných základov, potom zameraj svoju pozornosť na pro-code. Títo programátori tvoria všetko od začiatku až do konca. Počítaj ale s tým, že bez poriadnej dávky trpezlivosti sa nezaobídeš. Tvoja predstavivosť tu pôjde na plné obrátky a do určitej miery je aj jedno, s akým jazykom začneš.
Ak máš odvahu, ponor sa do Javy či C#. Všetky tieto tri jazyky patria k najžiadanejším, takže sa o budúcnosť nemusíš báť. Lenže tým dilema v prípade pro-code programovania ešte len začína.
Najprv si musíš určiť, či sa budeš venovať back-endu alebo front-endu. Každému sedí niečo iné. Ak chceš, aby bola tvoja práca vidieť na prvý pohľad a nemusel si zložito vysvetľovať v odborných pojmoch, čo vlastne robíš, potom ti bude sedieť front-end.
Tvojou starosťou bude, aby web či aplikácia skvele vyzerali a dobre sa zobrazovali na rôznych typoch zariadení. Ak máš cit pre grafiku a estetické cítenie, tu ho uplatníš na maximum. Minimálne v tom, že dokážeš presne grafikovi a UX dizajnérovi vysvetliť, čo od nich očakávaš.
Ak sú pre teba farby nepodstatným pozlátkom a ak ti ide o funkčnosť, potom neváhaj a daj sa na back-end. Tvoje abstraktné myslenie a logika si tu prídu na svoje. Budeš vytvárať riešenie toho, ako fungujú stránky či aplikácie na pozadí a ako komunikujú so serverom. Jednoducho bez teba nič bežať nebude. Aj preto patria back-end vývojári k najlepšie plateným profesiám vôbec!
Pokiaľ váhaš medzi front-endom a back-endom a láka ťa oboje, existuje variant – tzv. full-stack, ktorý spája oba „endy“. Ak sa staneš programátorom s touto špecializáciou, dokážeš urobiť web od A po Z.
Tvojou výhodou bude komplexná znalosť procesov. Ak budeš pracovať pre veľkú firmu, potom počítaj s tým, že budeš najskôr na pozícii spojky medzi tímami front-end a back-end programátorov. V prípade menších podnikov naopak bude všetko iba na tebe.
Na to, aby si si vybral/a to, čo ti bude sedieť najlepšie, ti pomôže pár odpovedí v našom kvíze. Rovnako ti napovie aj osobná skúsenosť na jednom z našich eventov. Nech už si zvolíš akúkoľvek špecializáciu a cestu, vedz, že o svoju profesijnú budúcnosť sa strachovať nemusíš. Ak si budeš udržiavať prehľad v nových technológiách, potom porastú nielen tvoje znalosti, ale aj plat a na trhu práce sa rozhodne nestratíš.
-AŠ, LN-
4 inšpiratívne ženy, ktorým sa podarilo naštartovať úspešnú kariéru v IT
Bootcamp od Green Foxu vyštudoval popri práci. Dnes je z neho programátor
Pandémia ho priviedla do IT. Z osobného trénera je dnes úspešný programátor
Čínštinu vymenila za programovanie. Vďaka kurzu už za 4 mesiace
Z manažérskej pozície v KFC do IT. Dnes je úspešný programátor
5 najväčších mýtov o low-code, ktorým možnosť veríš aj ty
Najlepšie platené pracovné miesta na Slovensku: IT sektor vedie
Spoznaj naše kurzy junior programátora
Celé hodiny trávil Pavel Dorničák pri počítači a vytváral 3D projekty budov. Od domu, cez bar s relaxačnou zónou až po knižnicu inšpirovanú slávnym románom Umberta Eca. Lenže nakoniec narazil na problém. „Zistil som, že to nie je o návrhoch, ale o množstve povolení, ktoré musíte vybaviť,” sťažuje sa. To bol dôvod, prečo dal zbohom architektúre a absolvoval rekvalifikačný kurz programovania v Green Fox Academy. Okamžite po jeho dokončení získal prácu ako junior programátor v prestížnej firme Accenture, kde môže naplno ukázať svoju kreativitu.
Predtým, ako sa rozhodol vkročiť do sveta IT, študoval Igor fyziku na vysokej škole a popritom pracoval v laboratóriu. Práve na univerzite sa veľmi často stretával s programovaním a utvrdil sa v tom, že IT je ten správny smer, ktorým by sa chcel v rámci jeho ďalšej kariéry uberať. A tak poslal prihlášku do bootcampu Green Fox Academy, za 4,5 mesiaca absolvoval Super intenzívny kurz Junior programátora a dnes pracuje ako ServiceNow developer pre bratislavskú pobočku Accenture.
Jedenásť rokov sa na voľnej nohe venoval trénovaniu. No potom prišla pandémia. „Už predtým som premýšľal, že by som chcel pracovať na diaľku, ale až lockdown ma prinútil urobiť zmenu,“ hovorí Jan Charamza, ktorý v Green Fox Academy naštartoval svoju kariéru junior programátora. Teraz pracuje ako full-stack developer pre najväčší český online supermarket Rohlík.cz. „Robím presne to, čo som si prial, a navyše vo firme, kam som sa chcel dostať,“ pochvaľuje si.